• Aktualności

            • Słodkie Mikołajki w 1a

            • 6 grudnia uczniowie klasy 1a podczas warsztatów zrobili samodzielnie swoje czekolady.

            • Edukacja przyrodniczo-leśna uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim

            • Uczniowie z klas 1– 8 odwiedzili w październiku Kampinoski Park Narodowy w ramach projektu „Edukacja przyrodniczo-leśna uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim” realizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1, dofinansowanego ze środków budżetu Województwa Mazowieckiego.

              W trakcie wycieczek uczniowie zostali zapoznani z Kampinoskim Parkiem Narodowym, żyjącymi w nim zwierzętami i rosnącą roślinnością. Celem zajęć było zwrócenie uwagi na konieczność ochrony przyrody i poznanie różnych form ochrony oraz wpływu działań ochroniarskich na życie ludzi, zwłaszcza tych mieszkających w pobliżu terenów cennych przyrodniczo. Ważnym celem zajęć było uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego i ukazanie zależności stanu środowiska od działalności człowieka. W ramach zajęć uczniowie brali udział w grach terenowych, utrwalając wiedzę i umiejętności z zakresu edukacji ekologicznej i leśnej. Udział w zajęciach pozytywnie wpłynął na postawę uczniów, uwrażliwił ich na piękno i walory przyrody oraz wzbudził ich odpowiedzialność za stan otaczającego nas świata. Nawiązanie bezpośredniego kontaktu z przyrodą dostarczyło również wielu pozytywnych emocji i wrażeń, które z pewnością pozostaną na długo w pamięci uczestników.

              Zadanie publiczne pn. „Edukacja przyrodniczo-leśna uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Nowym Dworze Mazowieckim” dofinasowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

            • „Prawda czy fałsz, czyli jak rozpoznać fejka”

            • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 realizowało projekt „Prawda czy fałsz, czyli jak rozpoznać fejka”. Zadanie publiczne dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

              Celem projektu było rozwijanie umiejętności uczenia się, poszukiwania i weryfikowania informacji, odporności na dezinformacje i fake-newsy. Przeprowadzono warsztaty dla uczniów klas IV-VIII. W trakcie warsztatów uczniowie poznali zagadnienia dot. weryfikacji i krytycznej analizy informacji medialnych, oceniania prawdziwości przekazów - w szczególności w mediach społecznościowych, skutecznego sprawdzania wiarygodności źródeł, identyfikowania fake newsów oraz medialnych manipulacji i obrony przed nimi. Zajęcia były prowadzone w atrakcyjny sposób, przy wykorzystaniu praktycznych narzędzi dostępnych dla każdego i skupiały się na aktualnych przykładach.

            • Wycieczka do Torunia

            • W dniach 30 listopada - 2 grudnia 2022 roku 36 uczniów z klas 5b i 6a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w NDM w ramach programu „Poznaj Polskę”, zwiedziło Toruń – jedno z najstarszych miast Polski.

              Program wycieczki obejmował 6 wybranych turystycznych punktów edukacyjnych z listy MEiN oraz kilka innych wspaniałych atrakcji które sfinansowali rodzice uczestników.
              W drodze do Torunia uczestnicy wycieczki odwiedzili Ciechocinek- tężnie i Muzeum Warzelnictwa Soli. W samo południe zaczęli odkrywać Toruń Nowe i Stare Miasto. Podczas trzygodzinnego spaceru z przewodnikiem uczniowie zobaczyli Średniowieczne mury miejskie (bramy, baszty, słynna Krzywa Wieża), Rynek Staromiejski z Ratuszem i pięknymi kamienicami (toruńska perełka baroku –słynna Kamienica pod Gwiazdą), Gospodę Flisaczą, pomnik Kopernika, Flisaka, toruński pręgierz, średniowieczne kościoły – katedrę pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty,  kościół NMP oraz Muzeum Podróżników im.Halika.

              W godzinach popołudniowych odbyła się zaplanowana wizyta w Domu Legend Toruńskich – to połączenie interaktywnego muzeum i teatru. Miejsce to pozwoliło uczniom przenieść się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii. „Legendy nie wystarczy usłyszeć, legendą trzeba przesiąknąć!” 
              Wieczór okazał się pełen wrażeń. Uczniowie zwiedzali Fort IV Twierdzy Toruń. W labiryncie schodów i korytarzy, uczestnicy poznali dzieje militariów, zobaczyli 55-tonowe pancerne stanowiska obserwacyjne artylerii, obrotowe wieże obserwacyjne, potężne prochownie. Zwiedzanie zakończyli nocnym spacerem po mrocznych zakamarkach Twierdzy przy świetle pochodni.
              Po tak niezwykłych doświadczeniach trudno było powrócić do rzeczywistości na wspólne oglądanie meczu Polska- Argentyna.

              Drugi dzień wycieczki uczestnicy zaczęli od Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - interaktywnego centrum promującego komunikację naukową. Na sześciu kondygnacjach uczniowie doświadczali  różnego rodzaju atrakcji, zgłębiali tajemnice nauki przez zabawę.Po krótkim odpoczynku i integracji przy gigantycznych pizzach, uczestnicy wybrali się na piernikowe warsztaty w Muzeum Toruńskiego Piernika. W tej nowoczesnej, interaktywnej placówce uczestnicy wycieczki mieli możliwość odkrywania tajemnic toruńskiego piernika – od składników niezbędnych do przygotowania ciasta, poprzez sposoby jego wypieku. Każdy wrócił do hotelu z własnoręcznie wykonanym piernikiem.
              Wieczorem na dzieci czekała jeszcze 1 atrakcja. Wizyta w podziemiach Toruńskiego Ratusza, a dokładniej w Piwnicy Hanzy. W otoczce rodem z jarmarcznego widowiska uczestnicy wycieczki poznali historie kupieckich miast średniowiecznej Europy. Całość zwieńczyła średniowieczna uczta.

               

              Ostatni dzień wycieczki uczniowie zaczęli od wizyty w Ogrodzie Zoobotanicznym. Oprócz spaceru po ogrodzie, mieli okazję wziąć udział w lekcji biologii „Świat gadów” z żywymi zwierzętami. Wielkie emocje towarzyszyły uczestnikom podczas spotkania z wężem i jaszczurką.
              Popołudnie grupa spędziła w Toruńskim Planetarium. Wizytę zaczęli od Bazy Mars, gdzie czekała na nich kosmiczna misja. Następnie udali się na projekcję filmów: "Wirująca ziemia"  oraz "Gwiazda Betlejemska".

              Wycieczka miała charakter interdyscyplinarny. Uczniowie w praktyczny sposób, często na wesoło, zgłębiali swoją wiedzę z zakresu historii Polski, fizyki, chemii, biologii, astrologii oraz kulinarną. Uczyli się szacunku do zabytków, do ludzi, do siebie nawzajem. Swoją postawą godnie reprezentowali swoją szkołę i miasto.
               

              Dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz współpraca z Miastem Nowy Dwór Mazowiecki umożliwiły udział szkoły w projekcie i wyjazd uczniów.

              Składamy serdeczne podziękowania Dyrektor Marzenie Surmie,  Jackowi Kosiorkowi, Karolowi Bielcowi, Elżbiecie Tokarskiej, Renacie Pawłowskiej, Mirandzie Bogdan, Sebastianowi Sośińskiemu oraz Grażynie Nadrzyckiej.

        • Opieka stomatologiczna

        • Szanowni Rodzice,

          Przekazujemy informację od Dyrekcji Nowodworskiego Centrum Medycznego w Nowym Dworze Mazowieckim w sprawie opieki stomatologicznej.

          Lekarz stomatolog obecnie przyjmuje w Przychodni Rejonowej w Zakroczymiu ul. Rynek 7

           

          środa: 09:00 - 11:00, czwartek 10:00 - 11:00

           

          Przed wizytą Rodzice uczniów  proszeni są
          o kontakt telefoniczny z przychodnią pod nr telefonu

          22-785-21-15